Mám to pod kontrolou

...aneb náboženství je berlička pro slabé

Mám to pod kontrolou. Kolikrát jste se snažili přesvědčit sami sebe, že máte situaci pod kontrolou? Kolikrát jste si říkali, že pokud někdo situaci pod kontrolou nemá, není s ním něco v pořádku? Kolikrát nás okolí nutí říct ta slova: „MÁM TO POD KONTROLOU“? 

Jako by jakákoli jiná věta znamenala, že jsme selhali, že nejsme hodni postavení, které jsme si, jak máme za to, vydobyli. S velkým úsilím jsme se vypracovali do určitého společenského postavení, určité pozice ve firmě, v kariéře, vybudovali jsme vlastní firmu a jsme ÚSPĚŠNÍ. Na první pohled máme blahobyt a dostatek: byt či dům, auto nebo dvě, hezké oblečení a do drahé restaurace můžeme jít, kdy se nám zachce. 

Připustit si, že něco nemáme pod kontrolou, je výraz slabosti. A když už si připustíme, že něco nejde zcela podle našeho plánu, tak je to jen tím, že se musíme víc snažit, udělat si větší rezervy, diverzifikovat rizika, udělat si portfolio investic, prostě být CHYTŘEJŠÍ. 

I já jsem byl takový. Měl jsem úspěšnou kariéru, již ve svých třiceti letech jsem byl výkonným ředitelem firmy s půlmiliardovým obratem. Měl jsem to POD KONTROLOU. I když pak přišly kariérní propady, stejně jsem se dokázal vypracovat zase nahoru, měl jsem to POD KONTROLOU.

Když mi bylo 36 let a měl jsem vlastní podnikání, začal jsem si uvědomovat, že mít všechno POD KONTROLOU nelze, že jsou věci, které se nedají naplánovat, a začal jsem hledat pomoc. Ne profesní, ale pro život. Když jsem se za svým životem ohlédl, zjistil jsem, že vše, čeho jsem doposud dosáhl, je takové nijaké, jakoby prázdné a začal jsem se ptát, jaký to doposud mělo smysl. A hlavně jsem si kladl otázku: „Mám to pod kontrolou?” Musel jsem si přiznat, že ne. Když to tedy nemám pod kontrolou já, tak kdo to má POD KONTROLOU? Kdo je ten, který to řídí? Opravdu jsem tu náhodou? A až to zde skončí, proč jsem tady byl? A jestli to není náhoda, jestli mám v tomhle životě nějaký účel, tak jaký? A kdybych měl nějaký účel a nebyl zde náhodou, KDO tedy ten účel určil? A evoluční teorie, které jsem tak věřil, najednou nedávala smysl.

Začal jsem se ptát, jak to všechno začalo, kde je PRAVDA? Začal jsem pátrat po opravdovém ZAČÁTKU. Poprvé v životě se mi do rukou dostala Bible. Odmítl jsem doporučení začít číst evangelia, pro mě byl důležitý ZAČÁTEK. „Na počátku stvořil Bůh nebesa a zemi. Země byla pustá a prázdná, temnota byla nad hlubinou a Duch Boží se vznášel nad vodami.“ Gen 1: 1-2 

Jak jsem tak četl Bibli, dostával jsem na svoje otázky odpovědi. Vyvstávaly další otázky a bylo jich hodně, ale najednou jsem byl klidnější, protože jsem věděl, že další odpovědi přijdou. Poznal jsem, že JE Bůh. Sice jsem k němu neznal cestu, ale věděl jsem, že je. O pár měsíců později jsem poznal pravdu o Ježíši, jednorozeném Božím synu. Přijal jsem Jeho oběť za mě, narodil jsem se znovu a poznal opravdovou SVOBODU. 

V tu chvíli jsem věděl, že já to již nemusím mít pod kontrolou, protože POD KONTROLOU to má BŮH. Odevzdávám Bohu veškeré starosti a kdykoli si mohu přiznat, že On je ten, který ví, co se v mém životě děje. Od té doby mě v životě potkalo mnoho těžkostí a doposud jsem jimi vždy prošel nad očekávání lehce. Životní situace, které by asi většina lidí řešila utápěním se v alkoholu nebo dokonce sebevraždou, Bůh použil k dobrému, protože ON TO MÁ POD KONTROLOU.

Štěpán

Hledám smysl života

Nemoc a závislost

Mám to pod kontrolou

Strádání

Jsem ateista

Zajímám se o duchovno